חייגו עכשיו:
072-3952626

מצברי AGM

תוכן עניינים
מצברי AGM

בשנים האחרונות החלו לייצר מצברי AGM, כאשר מדובר במוצרים חדשניים בעלי מסוגלות שונה מאלו המוכרים לנו. איכותם והתכונות יוצאות הדופן של מוצרים הללו, הציבו אותם בשורה הראשונה ולכן יצרני רכבים רבים ובעיקר רכבים יוקרתיים החליטו כי הוא מתאים לרכבים החדשים והמשוכללים. בנוסף לכך, חברות הרכבים נתנו הנחיה גורפת כי גם בתום פעילות המוצר הנוכחי, מומלץ לרכוש חדש מאותו הסוג וזאת מסיבות בטיחותיות. שימו לב, שהמונח מאוית לעתים Absorbent Glass Mat ובמקרים אחרים Absorbed Glass Mat.

התכונות הייחודיות של מצברי AGM

כאשר מדובר על מצברי AGM, חשוב לדעת כי אלו מוצרים אטומים שיש בתוכם קיים ג'ל. נוזל החומצה ספוג בין הלוחות המפרידים את התאים ולכן לא מצטבר נוזל בתוכם. בתוך המצברים קיים אטם שמונע בריחת הגזים אל המרחב שמחוץ לו והחמצן והמימן היוצאים ממנו ממוחזרים והופכים למים. בשיטה זו המצבר אינו מאבד נוזלים למעט כמות מזערית ולכן אין כל צורך לטפל בו, לבדוק רמת מים או להוסיף מים כשהנוזל מתרוקן.

החשיבה הרבה על בטיחות הנהג והנוסעים יצרו מצבר בטיחותי. קיים בו שסתום ביטחון המיועד לפריקת לחץ עודף שמצטבר בו. אם במקרה נוצר לחץ גבוה, הדסקית הנוספת שקיימת בשסתום מונעת כניסת אש לתוך המצבר. המטרה היא למנוע את לחצים בעוצמות גבוהות עקב טעינת יתר או טמפרטורה גבוהה מדי.

מצבר במחיר משתלם עם שירות מקצועי 24/7

עקב היכולות המיוחדות של מצבר AGM, הוא משמש בעיקר לפריקה עמוקה ברוב המכוניות וברכבים יוצאי דופן הם משמשים כרכבי התנעה.

יתרונות של מצברי AGM:

מוצרים אלו מביאים עימם יתרונות רבים, וביניהם:

  • אינו זקוק לתחזוקה שוטפת.
  • אין פליטת גזים.
  • אפשר להתקין אותו בכמה וארציות וזוויות.
  • מצבר מסוג Spill Proof שמונע נזילת החומצה בעת תאונה או בעת תקלה מהותית כמו שבירה.
  • האלקטרוליט במכשיר מנוצל עד שהוא מרוקן לחלוטין.
  • איתנות ועמידות גבוהה בעת פריקה וטעינה.
  • הפריקה העצמית היא נמוכה ביותר.
  • מיועדים בעיקר לרכבים חדשניים שניתן אפשר להטעין אותם במתח גבוה דרך האלטרנטור או דרך מערך הבלמים, כיוון שמוצרים אלו מייצרים חשמל בכל פעם בו המצבר מטעין את עצמו.

מצבר Start-Stop

מוצרים אלו מותאמים לרכבים שהמנוע שלהם כבה בכל עצירה וזאת כדי להקטין צריכת דלק וכמות החומרים והגזים שנפלטים החוצה ומזהמי אוויר. לאור כיבוי המנוע צריך להתקין ברכבים הללו מכשירהמסוגל לפרוק ולטעון פעמים רבות במהלך הנסיעה. המצבר חיוני למערכות כאלה מבחינת אמינותו והמערכת ברכב גם מנטרת את מצב הטעינה של המצבר. לרוב, יש ברכבים בעלי מערכת start stop מצברי AGM או מסוג Enhanced Flooded Battery, ובשמם המלא מצברי EFB. שניהם בנויים במיוחד למחזורי טעינה פריקה רבים מהרגיל ולעומסים גבוהים מהרגיל. אלו מספקים אנרגיה למערכות המשויכות אליו כמו מזגן, רדיו, הגה כוח וחלונות חשמליים. אף על פי שהוא משתמש באנרגיה רבה לצורך תפעול המערכות הללו ,הוא ערוך בכל דקה גם להתנעת המנוע מחדש.

השוני של מצברי AGM

מצברי AGM שהם קיצור של Absorbed Glass Mat מיוצרים בטכנולוגיית VRLA – Valve regulated Lead Acid, אשר מבצעת פעולות וויסות הלחץ תוך שימוש בשסתומים הייחודיים שלו. בנוסף, עומק הפריקה הוא עד מקסימום שמונים אחוזים, לעומת מצברים רגילים שבהם עומס הפריקה עומד על חמישים אחוז במחזור חיים זהה.

מבחינת אורך החיים של המוצר, ניתן ליהנות ממצבר זה לתקופות ארוכות יותר, עד פי חמש ממוצרים רגילים. מדובר במוצרים איכותיים, אמינים ועם אפס תקלות אף על פי שהנהגים נוסעים עם הרכבים הללו גם בדרכים שאינן רגילות.

היבטי מחיר של מצברי AGM

כמובן, ברכישת מצבר agm מחיר הוא היבט חשוב. ככלל, הם יקרים יותר ממוצרים רגילים. אך בבעלות על מצבר agm מחיר הוא גם היבט שעשוי להתקזז, עם החיסכון שהוא יספק לכם לאורך זמן. כיצד? ראשית, תודות להיבט אורך חיים שלו שהוא ארוך יותר. המשמעות של נקודה זו, היא שתצטרכו להוציא פחות כסף בממוצע, על טיפול בתקלות כאשר קיים מצבר חלש וכמובן, בהחלפה- כולל רכישת מצבר חדש ועבודת ההחלפה. חשוב לזכור בהקשר זה, שאורך חיי המצבר תלוי במידה בה באופן שבו מפעילים אותו. הוא תלוי גם בגורמים נוספים, כגון אופי הנסיעה ברכב ואף מזג האוויר. אבל בתנאים אידיאליים ותחזוקה נכונה לפי הוראות היצרן, מצברי AGM יחזיקו מעמד יותר זמן וכך תקבלו החזר השקעה טוב יותר לכספכם.

בחירת מצברי AGM

אם כך, מחיר זהו היבט אחד ודי סביר שתסתכלו עליו כגורם בולט ואפילו ראשי, בתהליך הבחירה. עם זאת, הדבר החשוב ביותר, הוא שמפרט המצבר יתאים לרכב שלכם ולאופי נהיגתכם. בין אם אתם בוחרים דגם בסיסי כגון מצבר agm 70 אמפר או מצבר 60 agm אמפר או דגם חזק יותר. שיקול נוסף שנכנס לרוב לבחירה וחשוב מאוד, נוגע ליצרן. לאחר שקראתם כאן מה זה מצבר agm, אתם מבינים שהוא מיועד לעמוד בדרישות גבוהות במיוחד, כגון שימוש ברכבים עם מערכות start stop. לכן, גם זהות היצרן משמעותית במיוחד בהקשר מצברים כאלה. אם אתם כבר משקיעים יותר מהרגיל ברכישה, הגיוני להעדיף דגם מיצרן איכותי במיוחד, גם אם הוא מוסיף עוד קצת למחיר.

עוד על פריקה עמוקה

מצברים מחזיקים מעמד יותר או פחות, בין השאר בהתאם למספר מחזורי הטעינה והפריקה שלהם. הדבר נובע מכך, שמצבר לרכב הוא בעצם מכשיר שמבוסס על כימיה בלבד. אין בו חלקים נעים או מנגנון חשמלי מתוחכם במיוחד. אלא רק מערכת שאוגרת מתח חשמלי, באופן אלקטרו כימי. לכן, היבט מרכזי לגביו, הוא כל השינויים שמתרחשים בו מבחינה כימית. Deep-cycle batteries מסוג מצברי AGM בנויים לאופן פריקת מתח מיוחד והדבר משמעותי גם לגבי אורך חייו. אלה מצברים אשר ניתן לפרוק באופן רב יותר מהרגיל ולעשות זאת באופן שגרתי וחוזר. כמובן, אין לבלבל זאת עם "פריקה עצמית" הדרגתית של מצברים, אשר מתרחשת דווקא פחות מהרגיל.

מצברי AGM והדרישות הגדלות

כרקע לכל זאת, כדאי בנוסף לזכור שבעולם הרכב בכלל, יש מגמה של הגדלת צריכת החשמל ברכב. לכן, ישנו צורך גובר במצברים חזקים יותר ויותר. אם ניקח למשל מערכות שמע – בעבר היה לכל היותר רדיו קטן ופשוט. כיום, "מערכות שמע לרכב" זהו תחום רחב הרבה יותר, שמתבטא גם בצריכת חשמל רבה יותר שנדרשת עבור מערכות אלה. כמובן, זה לא רק מערכות שמע. זה גם מחשב רכב והחיישנים שלו, מערכות בטיחות מתקדמות מסוגים שונים, מצלמת רכב, מזגן, חלונות חשמליים, הפשרת אדים – אוסף מערכות משמעותי מאוד, שעשוי להטיל עומס רב על המצבר.

לסיכום, אם אתם מעוניינים שנתקין לכם מצבר חדש במקום הנוכחי שמסיים בקרוב לתפקד, דברו אתנו ונשמח לבצע החלפת מצבר שישמש אתכם לאורך שנים רבות נוספות.

שתף את הפוסט
דירוג:
5/5
יעניין אותך גם:
מצברי בוש
סוגי מצברים
מצברי EFB

מצברי EFB הם מצברים של אחת החברות הטכנולוגיות המובילות בעולם BOSCH. המצברים הללו מיוצרים בהתאם לתוצאות של מחקרים

להמשך קריאה »
מצבר לרכב תפעולי
סוגי מצברים
מצבר לרכב תפעולי

מצבר המתאים לרכבים תפעוליים כמו קולנועיות, קרוואנים, סירות, מכונות לשטיפת רצפות ורכבי גולף הוא מצבר פריקה עמוקה. מצבר

להמשך קריאה »